Ruokamenot/ 04

Meidän ruokaostokset näyttää kutakuinkin tälläiseltä🌿

Tästäkin aiheesta on tullut niin monen monta toivetta että tässäpä meidän viime kuun ruokakauppaan käytetty summa, tähän sisältyy vaipat, hygieniatarvikkeet ja peusuaineet eli marseillesaippua ja pesupähkinät.

=Huhtikuu 835e.

MISTÄ SUMMA KOOSTUU?

Olemme siis viisihenkinen perhe. Lapset 10v, 3v ja ensikuussa 2v (ja yksi lisää tulossa) Kauppaostoksemme ovat oikeastaan aina samanlaiset. Ostoskärry täyttyy heviosastolla melkein täyteen jonka jälkeen kyytiin napataan vielä kauramaitoa, kookosmaitoa, kauraa (jos loppu) , kaurajugua (ei läheskään aina) ja pähkinöitä, siemeniä yms. Leipää isäntä hakee paikalliselta leipomolta, hintaan 10e/ jättisäkki. Leivät pakkaseen ja sieltä tarpeen mukaan sulamaan.

Ostamme hyvin paljon kotimaista lukuunottamatta hedelmiä, nekin pyritään ostamaan satokauden mukaan. Tästäkin pystyisi taatusti vielä ns. Pihistämään, leipoisi vain harvemmin raakaherkkuja ja jättäisi tuoreet marjat (ne ulkomaiset, tiedän! Olen sitä mieltä että kukaan ei ole täydellinen. Rakastan laittaa bowleihini niitä🙈) ostamatta. Mutta hei! Elämä on liian lyhyt rajoituksiin, kukaan ei ole todellakaan täydellinen. Itse tykkään laittaa rahaa terveelliseen ja laadukkaaseen ruokaan. Olen ehdottomasti sitä mieltä että keho ja terveys on se pankki johon kannattaa sijoittaa! Pihistän summan mielummin siis muualta. Emme käy ulkona syömässä, elokuvissa tai leikkipaikoissa oikeastaan yhtään. Vietämme vapaa-ajan kotona ja pihalla perheen kesken. Tosin vapaa-aikaa ei tällä kokoonpanolla paljoa ylimääräistä ole, ainakaan tällä hetkellä!🙈

Paljon kalliimminkin tämän ruokavalion voi toteuttaa, luulen että minun tyylini on halvimmasta päästä. Se vaikuttaa nimittäin paljon kun valmistaa kaiken itse. Emme käytä valmistuotteita (kastikkeet, einekset, vegeproteiinit ja ”lihankorvikkeet”, mehut) ja pidämme ruoat simppeleinä. Lasten ruoka on oikeastaan aina perunaa, kasviksia, papuja ja tuoretta salaattia minun raakaruokien lisäksi. Peruna menee aina pastan ja riisin edelle kotimaisuuden, terveellisyyden ja halvan hinnan vuoksi.

Kesäaikana pääsee vielä paljon halvemmalla kun kasvihuoneesta/ kasvimaalta saa tomaattia, kurkkua, herneitä, mansikkaa ja syksyllä omenoita, marjoja ja kasviksia!

Viime kuussa muuhun kuin ruokaan meni:

•Lapset käyttävät edelleen vaippaa, toinen enemmän ja toinen vähemmän. Laskimme että vaippoihin on mennyt n. 42e.

•Pesuaineita ei meillä paljoa käytetä, käytössä ovat marseille-saippua, etikka ja pesupähkinät ja tietenkin konetiskitabletit. Viime kuussa ostimme pesupähkinöitä ja etikkaa noin parilla kympillä. 20e

•Kukkiin ja vastaavaan meni noin 25e

•Hygieniatuotteisiin (bambu-hammasharjat ja hammastahna) meni noin 20e

Siispä kokonaissummasta 835e muiden kuin ruoan osuus oli 107e

835 – 107 = 728e

Eli ruokaan olemme käyttäneet tuon 728e. Kuinka paljon teillä käytetään ruokaan? Varsinkin lapsiperheiden budjetit kiinnostaa!💚

Jos joku jäi mietityttämään niin kysy ihmeessä! Vastaan mielelläni.

♥️ J

Julkaissut rawnhealthy

Raakavegeäidin kokkailuja värikkäässä keittiössä🍒kehittelen raakaruokia ja raakakakkuja ja kokkaan herkullista vegaaniruokaa kolmelle pojalleni. IG: rawnhealthyblog FB: lasten terveellinen vegekeittiö 🦋Jos yhteistyö kiinnostaa niin otathan yhteyttä: jasmii@icloud.com

6 vastausta artikkeliin “Ruokamenot/ 04

  1. Meillä on kolme henkinen perhe. Käytämme ruokaan ja pakollisiin menoihin isossa kaupassa noin 400e kk. Siihen sisältyy siis kaikki pesuaineista vaippoihin ja muihin tarpeisiin.
    Syömme minun tekemää tavallista kotiruokaa ja kasviksia, juureksia ym.
    Meillä siis syödään lihaa lähes jokainen päivä.

    Ajattelen että voisitko kirjoittaa myös itsestäsi kirjoituksen.
    Mitä ajattelet hiilijalanjäljestä? Tupakoinnista? Matkustamisesta? Yksityisautoilusta ym.
    Oletko jostain luopunut uuden elämän tyylin myötä?
    Kuitenkin kaikilla on ollut elämä ennen johonkin uuteen ryhtymisestä niin lukisin mieluusti miten näistä ajattelet tai olet ajatellut ennen 🙂

    Tykkää

  2. Meidän kolmihenkisen perheen ruokakustannukset (SIS. hygieniatsrvikkeet jne) on noin 600e/kk.
    Aiemmin se oli enemmän… 😀
    Olen myös tarkka ruuasta ja tykkään tehdää hyvää ja terveellistä ruokaa ja siitä en tingi yhtään. Olen karsinut muita menoja, koska ruokaan panostaminen on vaan ihan parasta!
    Välillä miettinyt meneekö liikaa rahaa ruokaan, kun lukee joidenkin säätelevän ja pärjäävän ihan parilla sadalla per kuukausi.
    Mutta niinkuin sinäkin sanoit elämä on liian lyhyt rajoituksiin ja koska koemme elävän muuten hyvin puhtaasti ja ympäristö ystävällisesti jne, sallimme tämän meidän perheelle! 😀

    Tykkää

  3. Meillä menee n. 400-500€ ruokakauppaan kuukaudessa. Siihen sisältyy kahden lapsen vaipat ja hygieniatuotteet. Meitä on siis 4 henkeä. Oikeastaan yhtään enempää ei olisi edes varaa laittaa kun toinen vanhemmista opiskelee ja toinen on kotihoidontuella. Suurin ”heikkous” on ikaffe mitä menee useampi purkki viikossa. Marjat on se missä pihistetään, olisi ihana ostaa niitä enemmän.

    Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: